10 רעיונות עיצוב למטבחים קטנים

It's a perfect match

רוצים לקבל יותר מידע על מטבחים מעוצבים מאדריכלי המטבחים שלנו?

הבנייה המודרנית מתאפיינת בדירות קטנות יותר, וכך גם החללים השונים, ואם בעבר היה נפוץ לראות מטבחים רחבים וגדולים, כיום נראה ששטחי הבנייה הולכים ומצטמצמים ועמם גם חללי הפנים של הבתים.

אילו יתרונות יש למטבחים קטנים?

 • מטבח קטן חוסך מקום בבית ומפנה שטח לטובת החלל המרכזי ואזור הפעילות המשותף- הסלון. מכיוון שמרבית המטבחים היום הם פתוחים, ניתן לבשל במטבח ולהרגיש חלק מכל מה שמתרחש ביתר הבית, וזה הופך להיות יתרון אדיר במיוחד כשמארחים, מכיוון שלא מפספסים את כל האקשן גם כשעסוקים בהכנת המנות או בשטיפת הכלים.
 • ידוע ששיפוץ המטבח עלול להיות ההשקעה היקרה ביותר בחלל הפנים של הבית, ולכן מטבח קטן יותר הוא מטבח זול יותר, שכן הוא מוריד את העלויות על חומרי הגלם באופן משמעותי.
 • מטבחים קטנים הם ארגונומיים יותר ובעיצוב וארגון נכונים הם פרקטיים להפליא.

חלון מטבח קטן מעל הכיריים

אז איך מעצבים מטבח קטן?

זה עשוי להיות אתגר גדול, שמחייב הקפדה ודיוק, אבל אספנו עבורכם מקבץ של רעיונות שיהפכו כל מטבחון לעולם ומלואו.

 1. שמרו על האור- על מנת לקבל אשליה של מטבח גדול ורחב כדאי לבחור בחומרים בגוונים בהירים- משטחי עבודה, ארונות, מדפים ואפילו וילונות בהירים משקפים הרבה מאוד אור ויוצרים אשליה של חלל רחב יותר.
 2. כווצו את הכיור- בעיצוב מטבחים כולנו חושבים אוטומטית על שטחי העבודה, אך מרביתנו שוכחים שניתן להגדיל אותם על ידי בחירת כיור קטן יותר. אף על פי שזו לא הבחירה הפופולרית כיום, היא עשויה להיות מאוד מועילה, ואם לוקחים בחשבון את יחס הזמן שמנצלים את משטחי העבודה מול הזמן שעושים שימוש בכיור, משטחי העבודה מנצחים בענק.
 3. צמצמו אלמנטים- בדומה לכיור, ניתן לצמצם אלמנטים נוספים במטבח לטובת יעילות ופרקטיות. כך לדוגמה ניתן להשתמש ברהיטים בודדים או בכמות הכיסאות הנדרשת למשפחה, לוותר על ארונות כבדים, ובאופן כללי, להקטין את העומס למינימום.
 4. עצבו אי לטובת ניצול החלל ושטח האחסון- אי במרכז המטבח יכול לחצוץ בין המטבח לסלון, להציע מקום לסעוד בו וגם להיות מושלם עבור אחסון של כלי מטבח או מוצרי מזון.
 5. אחסון חכם- אחסון הוא נושא בעייתי במטבחים עם שטח מוגבל, מכיוון שככל שתגדילו את שטחי האחסון כך יתכווץ אזור העבודה שיישאר לכם, אך כיום ניתן למצוא פתרונות חכמים ויעילים כמו ארונות מילוי עם סליידרים צרים לאחסון מחבתות, תבלינים, כלי אוכל ופריטים קטנים אחרים. רעיון נוסף הוא להתקין ארונות מזווה וארונות קיר שמגיעים עד לתקרה. אף על פי שהפער בין הארונות לתקרה עשוי להיות מושך מבחינה חזותית, במטבח קטן הוא יבזבז שטח יקר. נצלו אותו!
 6. קשטו את החלל- במטבח קטן אין הרבה חללים לקישוט, ומסיבה זו כל קישוט חייב להיות מושלם. על מנת להפוך את המטבח הקטן שלכם למטבח מעוצב ומרשים אבזרו אותו במעט שהוא הרבה- זה יכול להיות אבן גיר מפוארת, פסיפס זכוכית בוהק או אריח ססגוני ומיוחד. היתרון הוא, שבגלל שנחוצים לכם מעט חומרי גלם, סביר להניח שזה יעמוד בתקציב שלכם.
 7. התקינו אריחי רצפה גדולים- אריחי רצפה קטנים יוצרים אשליה חזותית ומעניקים מראה צפוף ודחוס. לעומתם, האריחים הגדולים מכניסים תחושת אווריריות. זהירות, בחירה באריחים גדולים מידי לשטח צר מידי או קטן מידי עלולים להיראות מוזר וליצור דיסוננס.
 8. הרחיבו את החלל- הגדלת החלון, או תליית מראה רחבה יעניקו לחלל המטבח שלכם אשליה של שטח נוסף ויאווררו אותו. כמו כן, חלון גדול יכניס יותר אור טבעי פנימה ויתרום גם בדרך זו לתחושה של חלל גדול יותר.
 9. החליפו את הארונות במדפים- תליית מדפים במקום ארונות מטבח בחלקים העליונים של הקירות תפתח את החלל, ותאפשר לכם לאבזר את המטבח בכלים מעוצבים שיכניסו הרבה עניין למטבח שלכם.
 10. שברו את הקיר- על ידי הפיכת קיר חוצץ לבר שמשמש לארוחות הבוקר תצליחו לפתוח את החלל ולתרום לתחושת המרחב שבמטבח שלכם.

שולחן מטבח קטן

לסיכום,

עיצוב מטבחים קטנים יכול להיות מאוד פשוט, וזהו בדיוק האתגר שבהם- המינימליזם, הניקיון והדיוק, הם שהופכים כל מטבח קטן לסביבת עבודה נעימה וחלל שכיף לשהות בו.

למעשה, הסוד לעיצוב נכון של מטבחים בכלל, ומטבחים קטנים בפרט, טמון בשילוש הקדוש- יצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסה ותעוזה, שהופכים כל מטבח לחלל מושך וכזה שלא ניתן להתעלם ממנו.

Shape